Alaus sektoriaus indėlis į Lietuvos ekonomiką

Žodis „alus“ daugumai asocijuojasi su numalšintu troškuliu karštą vasaros dieną ar gerai praleistu laiku draugų kompanijoje. Tačiau iš tiesų alus yra kur kas daugiau...

Aludariai, importuotojai, logistikos bendrovės, prekybininkai, alaus žaliavų tiekėjai, stiklo gamintojai ir dar daug kitų sričių bendrovių ir jose dirbančių žmonių kasdien įneša savo svarų indėlį į nacionalinę ekonomiką.

Lietuvos alaus pramonė ir susiję sektoriai sudaro ypatingai dinamišką nacionalinės ekonomikos dalį. Sektoriaus svarbą parodo ir tai, kad LR Statistikos departamentas yra įtraukęs alų apskaičiuojant nacionalinį Vartotojų kainų indeksą.

  Iš viso priskaičiuojama daugiau nei 50 įvairaus dydžio lietuviškų alaus daryklų, kuriose kasmet pagaminama per 3.000.000 hektolitrų alaus. Lietuviško alaus pramonėje ir susijusiose srityse iš viso dirba per 15.000 žmonių.

Alaus daryklos ženkliai prisideda prie valstybės biudžeto papildymo. 2009 m. vein Lietuvos aludarių gildijos nariai sumokėjo 300 mln. lt mokesčių, o bendrai visų alaus daryklų indėlis į biudžetą kasmet viršija 500 mln. litų (skaičiuojant sumokamus PVM, akcizo, pelno, socialinio draudimo ir kitus mokesčius).

Alaus gamybos sektorius yra vienas didžiausių Lietuvoje užaugintų grūdų ir kitų žaliavų vartotojas. 2009 m. Lietuvos alaus daryklos sunaudojo 70 tūkst. t lietuviškų miežių. Jie auginami didesniame nei 20 tūkst. ha pasėlių plote, kurį prižiūri tūkstančiai ūkininkų.

Lietuviškas alus yra mėgiamas ir vertinamas ne tik mūsų šalyje, bet ir kitose valstybėse. Kasmet eksportuojama 7 proc. lietuviško alaus. Iki 2013 m. eksportas sudarys jau 10%.

Lietuviškas alus eksportuojamas į 35 valstybes, tokias kaip JAV, D. Britanija, Švedija, Suomija, Latvija, Lenkija, Izraelis, Rusija ir kt.


90 proc. Lietuvoje išgeriamo alaus parduodama mažmeninėje prekyboje ir 10 proc. – viešojo maitinimo įstaigose. Vienas litras alaus Lietuvos mažmeninės prekybos rinkoje vidutiniškai kainuoja 3,8 lt, kasmet mažmeninėse parduotuvėse vartotojai nuperka alaus už 1,03 mlrd. litų (įskaitant PVM).

Lietuviškas alus yra pelnęs virš 20 prestižinių tarptautinių apdovanojimų ir yra eksportuojamas į 35 pasaulio valstybes.


Lietuvos alaus pramonė kasmet užtikrina 15.000 darbo vietų. Ar žinai, kad importuoti tiek alaus, kiek pagamina mūsų daryklos, pakaktų 20 kartų mažiau žmonių?


  Palaikyk Lietuvos gamintojus.
Palaikyk tuos, kurie palaiko Lietuvą!


Albertas Bagdonovas, 49 m.
Ėriškių žemės ūkio bendrovės mechanizatorius


Eugenijus Šileikis, 48 m.
UAB "Maltosa" vairuotojasAntanas Sinkevičius, 55 m.
UAB "Kauno stiklas" pamainos meistras

 

www.aludariai.lt