AR ŽINOJAI, KAD

AR ŽINOJOTE, KAD Islandija Kovo 1 d., švenčia alaus dieną. 1915 m. įsigaliojęs draudimas visam akoholiui, nuo 1935 m. buvo taikomas tik stipriam alui (stipresniam, nei 2,25%). Draudimas panaikintas po 75 metų -1989 m. kovo 1 d. nuo tada ši diena Islandijoje – alaus diena.


AR ŽINOJOTE, KAD Gottfried Kreuger alaus darykla prieš 78 metus - 1935 m. sausį Virdžinijos valstijoje pirmoji pradėjo prekiauti alumi skardinėse. Tai buvo visiška naujovė alaus rinkoje, todėl skardinėm atidaryti, tiksliau jas pradurti, buvo sukurtas specialus atidarytuvas, o pačių skardinių šoną kelerius metus puošė vaizdinė medžiaga, kaip juo naudotis. Be to alumi skardinėse prekiauta kartu su lankstinuku, paaiškinančiu apie naujos pakuotės privalumus: patvaru, nereikia mokėti užstato už tarą, lengva sandėliuoti, greitai atvėsta alus ir kt. Alus skardinėse susilaukė didelės sėkmės – per tris mėnesius 80 % tiekėjų pradėjo prekiauti Kreuger produkcija skardinėse, o Kreuger alaus daryklos rekordiškai išaugusi rinkos dalis paskatino tuometinius rinkos lyderius Anheuser Busch, Pabst bei Schlitz taip pat pilstyti alų į skardines. Per pirmuosius prekybos metus, pagaminta ir parduota daugiau nei nei 2 milijonai alaus skardinių.


Alaus sudėtyje yra nemažai natrio, o taip pat kitų medžiagų – proteinų, kalcio, kalio, fosforo ir B6, B bei B2 grupės vitaminų.


Lietuvoje vienas gyventojas per metus išgeria per 90 litrų alaus.


Lietuviškas ir latviškas žodis alus, kaip švedų öl, danų ir norvegų øl, suomių olut ir estų õlu ar anglų ale, yra kildinamas iš indoeuropiečių prokalbės žodžio šaknies alu.


Visiems žinoma sąvoka „medaus mėnuo“ kildinama iš su alumi susijusios tradicijos, atsiradusios dar prieš 4 tūkst. metų Babilone. Anuomet nuotakos tėvas visą mėnesį po vedybų savo žentą turėdavo „vaišinti“ pagal specialų receptą paruoštu „medaus alumi“.


Alui gali būti paskirtos net klasikinės muzikos simfonijos – Los Andželo konservatorijos profesorius Paulas Seiko Chihara sukūrė simfoniją, kur muzikos instrumentai – alaus buteliai, bokalai, statinaitės ir, žinoma, pats alus. Dar 1800 m. pr. Kr. buvo parašytas himnas senovės šumerų alaus virimo/ aludarių deivei Ninkasi – tai vienas seniausių aprašymų, kaip buvo verdamas alus.


Iš Anglijos kilusi sąvoka „nykščio taisyklė“ („rule of the thumb“), reiškianti įprastą, standartinį, „iš akies“ patyrusio meistro nustatomą dydį – taip pat susijusi su aludaryste. Senovėje, kol nebuvo išrastas termometras, aludariai, norėdami patikrinti užraugiamos misos temperatūrą, tam naudodavo nykštį. 


Pilsener alų rekomenduojama gerti atšaldytą iki 8 °C, Lietuvoje populiarias europietiško lagerio rūšis – 9 °C, o britiško stiliaus elį – rūsio temperatūros arba 13 °C.


Aluje galime rasti daugiau nei 800 įvairių sudėtinių medžiagų ir komponentų, tačiau tik keliolika jų, esančių vandenyje, yra svarbiausi tam, skonio bus alus.


Tamsus alus gaminamas iš tamsaus karamelinio salyklo, kuriam miežiai yra džiovinami temperatūroje, siekiančioje net 200 °C. Tuo tarpu, įprastiniam šviesiam ("pilsener") alui miežiai džiovinami palaipsniui keliant temperatūrą nuo 35 °C iki 50 °C ir nuo 60 °C iki 80 °C.


17 a. Lietuvoje jaunieji nebuvo laikomi susituokę tol, kol nešgėrė alaus į vienas kito sveikatą. Pirmasis išgėręs bokalą alaus į kito sveikatą, likutį pildavo savo antrajai pusei į akis. Taip buvo reiškiamas linkėjimas turėti tiek daug gerovės, kad ji net akis užpiltų.


Didžiausias alaus bokalas stovi prekybos ir kultūros centre Stary Browar Poznanėje, Lenkijoje. Pagamintame iš bronzos 5,4 m. aukščio bokale telpa daugiau nei 7000 litrų alaus. Rekordas į Gineso knygą įrašytas 2007 metų kovo 11 d.


1814 m. spalio 17 d. Londonas buvo užtvindytas alumi. Kompanijos Meux bravore plyšo 511 920 litrų kubilas. Besiritanti alaus banga gamykloje sudaužė dar kelis kubilus, taigi į gatves išsiliejo daugiau nei 1 224 000 litrų alaus. Alaus banga sugriovė du namus ir nusinešė 9 žmonių gyvybes. 8 iš jų mirė dėl alkoholio perdozavimo. Išsigandę, kad toks didelis kiekis alaus nueis perniek, Londoniečiai išbėgo į gatves su puodais, kubilais ir kitais indais, mėgindami išsaugoti kuo daugiau gėrimo. Kiti gėrė tiesiog iš gatvės.


Anksčiau Lietuvoje alaus kiekiai buvo skaičiuojami kibirais. Ruošiantis šventei, reikiamas alaus kiekis buvo paskaičiuojamas po kibirą žmogui. Taigi kiek svetelių laukdavo, tiek kibirų alaus išvirdavo. 1 kibiras (12,299 l) = 10 stuopų; 1 stuopa = 1,229 l.


Vien Europoje dirba daugiau nei 3500 alaus daryklų.


2000 m. pr. Kr. Babilono karalius Hamurabis išleido įstatymą, pagal kurį nekokybišką alų pagaminęs aludaris turėjo būti paskandintas savo paties pagamintame gėrime.


Lietuvos ūkiuose auginama virš 70 rūšių salyklinių miežių veislių, populiariausia yra "Barke" veislė. Lietuvos aludariai kasmet suvartoja apie 60 tūkstančių tonų salyklo, kuriam pagaminti sunaudojama apie 75 tūkstančiai tonų lietuviškų miežių, užimančių apie 35 tūkstančius hektarų pasėlių.

 

 


 

                     

Ar jums jau yra 20 metų?
Lietuvos aludarių gildija
Atsiprašome,
bet į šią internetinę svetainę gali patekti tik tie asmenys, kurie jau yra sulaukę 20 metų.